post

wierność

Zasypiamy, już długo za długo. 

– Bo Ty musisz być wierna, a nie chciwa – mówi nagle Łucja ni z gruszki, ni z pietruszki. – No bo jesteś wierna dla mnie.
– Tak? A co to jest, że ktoś jest wierny?
– No wiesz… to jest, że wszystko mi robicie.
– Czyli co robimy?
– No… kiedy chcę się bawić, to mi pozwalacie, a kiedy chcę moje pudełko z biżuterią. to mi ściągacie. I dajecie mi pić kiedy, jestem spragniona. To jest, że jesteście takie wierne. Że wszystko robicie.

Najpierw wydaje mi się, że to dziwna definicja. Tak często o wierności, mówi się tylko w kontekście przeciwstawiania jej do zdrady, że zapomniałam o tym innym znaczeniu. A przecież wierny to też – “służący komuś z oddaniem i przywiązany do kogoś”.

Nie po raz pierwszy zaskakuje mnie jej pojmowanie świata i kiedy zasypia, moje myśli (też już na wpół sennie) błądzą wokół wierności. Tak łatwo uprościć ją do nie wyrządzania zła, nie ranienia czy nie opuszczania drugiej osoby. I nagle 3.5 letnia mądrala wytyka mi, że wierność leży gdzie indziej – w dostrzeganiu drugiego, jego potrzeb i reagowaniu. Że to, co nazywamy “brakiem wierności”, czyli zdrada, jest już odległym symptomem, tego, że tej wierności od dawna nie było – że straciliśmy z oczu drugiego, że przestaliśmy o niego dbać.

“Musisz być wierna, a nie chciwa” powiedziała mi. I to połączenie też wydało mi się dziwaczne. Ale im dłużej myślę, tym bardziej widzę wierność nie jako przeciwieństwo zdrady, ale jako przeciwieństwo egoizmu. I dociera do mnie, że egoizm to właśnie chciwość.

Nie wiem, ile z tego miała na myśli moja zasypiająca córeczka. Ale po raz kolejny kłaniam się prostocie dziecięcego rozumienia, które tak często widzi więcej. I jestem przerażona, jak łatwo tę mądrość przepuścić między palcami, nie zauważyć, jak łatwo ją stłamsić i zgasić – nie pytając ze szczerą ciekawością, albo mówiąc “nie no, co ty, wierność to zupełnie coś innego niż mówisz, głuptasie”.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *