Bardzo często kiedy proponuję różne rozwiązania czy interakcje z dzieckiem oparte o zabawę, rodzice pytają mnie czy to nie jest odwracanie uwagi? Ostatnia dekada to okres, w którym szczególnie dużo mówimy o tym jak nazywać emocje dzieci i dlaczego przeżywanie i wybrzmiewanie emocji jest ważne. Stąd założenie, że nie powinniśmy rozpraszać ich uwagi, kiedy przechodzą …
Skarpetki, czyli o tym jak zabawa pomaga dzieciom współpracować
Ta historia zdarzyła się naprawdę, już prawie 5 lat temu. Opowiada o tym, jak zabawa pomogła nam wyjść z podbramkowej sytuacji, kiedy nie pomagało ani uwzględnianie emocji ani mówienie osobistym językiem i robienie przestrzeni na autonomię dziecka. Pomogły za to wygłupy. Jest około 10.30 i chcę wyjść na badanie krwi (na czczo). Moje dziecku leży …
Zachwyt
Miałam kilkanaście lat. Nie wiem dokładnie ile. Byliśmy w Chorwacji na campingu, w starym gaju oliwnym, w którym pod namiotem można znaleźć węża albo skorpiona, a pod prysznicem wgapia się w twoje nagie ciało siedząca pod sufitem koszatniczką. Któregoś dnia w zupełnych ciemnościach poszliśmy na nieodległe wysypisko śmieci. Ja, mój tata i moi bracia. Ściskaliśmy …
Dlaczego ciągle to robi?
“Dlaczego ciągle to robi?”, “Dlaczego nie może zapamiętać?”, “Dlaczego obiecuje i nie robi?” – to jedne z najczęściej zadawanych mi przez rodziców pytań. To zresztą nie są sytuacje, które pojawiają się tylko w relacji dorosły-dziecko, ale we wszystkich relacjach w naszym życiu. Stoi za nim przekonanie, że jeżeli przedstawimy komuś swoją prośbę, a on powie …
Agresywna zabawa
Agresywna zabawa jest jednym z często poruszanych przez rodziców tematów. Wiele dzieci lubi wchodzić w zabawy z rodzicami oparte o kontakt fizyczny, przepychanie, siłowanie się czy szarpanie. Równocześnie często rodzice mają obawy o to czy taka intensywna i szalona, wręcz agresywna zabawa jest bezpieczna i dobra dla ich dzieci. Najczęściej zgłaszane wątpliwości są takie, że …
jak zadbać o aktywność fizyczną dziecka (i rozładowanie napięcia), kiedy utkniesz w domu
Aktywność fizyczna jest jedną z podstawowych ludzkich potrzeb. Kiedy przychodzi późna jesień często utykamy w domu z dziećmi. Szczególnie jeśli to jest taka jesień jak teraz – covidowa, wypełniona przymusowymi kwarantannami i brakiem możliwości korzystania z różnych atrakcji pod dachem. A przecież potrzeby ludzi się nie zmieniają i ciała naszych dzieci nadal domagają się odpowiedniej …
o dziecku, które skacze po kanapie
Przychodzi wieczór i dzieci zamieniają się w urządzenie z małym motorkiem, które biega po domu i skacze po kanapie – znacie to? To jedna z najczęstszych frustracji rodziców – dlaczego dziecko skacze po łóżku, dlaczego nie może się na chwilę uspokoić, ile razy mam mówić, żeby przestało? Wieczorna eksplozja energii pojawia się bardzo często u …
przecież czytaliśmy książeczki
Jednym z najczęstszych pytań rodziców, kiedy konsultują się w sprawie trudnej adaptacji, które otrzymuje jest “Czemu to tak ciężko idzie, przecież się przygotowywaliśmy, rozmawialiśmy jak będzie i czytaliśmy książeczki?”. No właśnie czemu? Myślę sobie o tym, że do naprawdę sporej części wydarzeń w życiu nie jesteśmy w stanie przygotować się teoretycznie. Przeczytałaś milion blogów i poradników, …
Więcej niż rodzice
Byliśmy na wakacjach i na maleńkiej plaży błyskawicznie poznaliśmy inne dzieci i ich rodziców. Spotkałam się przy tej wodzie z dorosłymi i zaczęliśmy rozmawiać – o temperaturze, zabawkach do pływania, wyborach szkół, żłobków, opiekunek, ile które dziecko spało w nocy. Na początku nie znaliśmy nawet swoich imion, ja byłam mamą Łucji, inni mamą i tatą …
na boso
Spędziliśmy 4 dni nad jeziorem w lesie sosnowym. Wejście do wody było piaszczyste ze srogą domieszką małych okrągłych kamyczków, polana miała trochę miękkiej trawy, trochę skoszonych ostrych łodyg, gdzieniegdzie połacie gorącego piasku, a bliżej drzew leżało sporo szyszek. Biegaliśmy na boso. Przypomniało mi się dzieciństwo spędzane w podobnym lesie, kiedy czasem miesiąc chodziliśmy bez butów, …