Utknęliśmy w domach i okazuje się, że większość usług, z których normalnie korzystaliśmy nie może się odbywać na tych samych zasadach, co dotychczas. Kiedy proponuję moim klientom przejście na spotkania z psychologiem online, widzę często spory niepokój i dostaję mnóstwo pytań: czy konsultacja psychologiczna on-line nie jest gorsza niż na żywo, jak to się w ogóle odbywa, czy ma jakiś większy sens.
To trudne pytania, ponieważ nie każdemu wszystko pasuje, niektórzy źle się czują w internetowym kontakcie, a inni wręcz przeciwnie. Nie jest tak, że konsultacje dla rodziców on-line zaczęłam robić dopiero teraz, kiedy zmusiła mnie do tego sytuacja, bo wcześniej w tej sposób odbywało się u mnie około 10% spotkań, a to dlatego, że w wielu przypadkach takie konsultacje okazywały się mieć większy sens dla klienta.
Kiedy ludzie decydują się na spotkanie z psychologiem online?
Dzisiaj znaleźliśmy w sytuacji, gdy każdy kto potrzebuje uzyskać pomoc psychologiczną może skorzystać tylko z opcji on-line lub telefonicznej. Wcześniej na praktykę tę decydowały się osoby, które miały daleko do mojego gabinetu, nie pozwalał im na to stan zdrowia, chciały uniknąć stania w korkach, potrzebowały nietypowej pory do odbycia konsultacji albo miały w domu bardzo małe dziecko, z którym nie chciały podróżować. Powodów było naprawdę bardzo wiele i tak, konsultacje on-line były powszechną praktyką, zanim wszyscy utknęliśmy w domach.
Konsultacja z psychologiem on-line – jak to wygląda?
Konsultacja psychologiczna on-line wygląda bardzo podobnie, to znaczy – rozmawiamy. Przed spotkaniem internetowym proszę o przelanie pieniędzy na mój numer konta i wysłanie mi dowodu wpłaty. O umówionej porze łączymy się w wybrany przez Ciebie sposób – Skype, Whats app, Messenger.
Jak przygotować się do konsultacji on-line?
Sprawdź czy działa Ci sprzęt i wiesz jak się połączyć. Znajdź sobie spokojne i wygodne miejsce. Zadbaj też o swoją prywatność, aby móc swobodnie rozmawiać. Znajdź opiekę dla dziecka, na czas, kiedy będziesz rozmawiać – nie jest dobrym pomysłem, żeby słuchało o Twoich trudnościach, ani jak o nim opowiadasz. Te dwa ostatnie punkty mogą być trochę kłopotliwe w obcej sytuacji, ja często chodzę rozmawiać do samochodu, żeby dzieci nie pukały mi do drzwi.
Czy konsultacja on-line jest gorsza niż na żywo?
Mówi się czasem, że spotkanie on-line nie daje takich samych możliwości jak spotkanie na żywo, że ciężej na przykład czytać mowę ciała, że mniej jest takiego bezpośredniego kontaktu. Na szczęście z pomocą przychodzą nam nowe kanały komunikacji i dobrej jakości połączenia wideo, na których widzimy siebie, swoje twarze, swoją mimikę, ale też dobrze słychać melodię głosu. Dlatego konsultacje online wcale nie muszą być gorsze niż to, co dzieje się na żywo, w gabinecie.
Istnieją nurty terapii, w których praca jest mocno oparta o to, co może się zadziać w przestrzeni gabinetu psychologicznego – nurty, które wykorzystują pracę z ciałem albo z konkretnymi pomocami. Dla mnie ten problem jest dużo mniejszy, ponieważ konsultacje dla rodziców, które prowadzę opierają się głównie o rozmowę, dlatego wszystko to, co działoby się na żywo, możemy zrobić online.